Logona lavaerde - to nejšetrnější mytí pro vaše vlasy

7. 7. 2013

Neboli lávová zem. Na tuhle super věc jsem narazila v době, kdy mi bylo ze zdravotních důvodů doporučeno vyhýbat se veškerým obyčejným šampónům (s obsahem různých syntetických látek, hlavně tenzidů). Dnes už sice šampóny sem tam používám, ale lavaerde jsem zůstala věrná :-)

A co že to ta lavaerde tedy je? Alternativa bez tenzidů k šamponu a mýdlu. Lavaerde je přírodní minerál. U produktů obsahujících tensidy - šampon a mýdlo, se čistící účinek zakládá na snížení povrchového napětí vody, kdy se nečistota a mastnota odloučí a opláchne. Čistící účinky lavaerde se naproti tomu zakládají na fyzikálním mechanismu. Lavaerde nebo-li rhassoul - jak se ji říká v Maroku - se skládá z iontů křemíku a magnesia, stejně jako z oxidů železa a vápníku. Při spojení s vodou se vytvoří příjemná gelová konzistence. Jemné částečky mají vlastnost "nasát" nečistotu a přebytečný maz jako savý papír. Díky této jedinečné vlastnosti se pokožka a vlasy nikdy úplně neodmastí, jako tomu bývá u zvlášť agresivních produktů s tensidy. Tím pádem nepoškodí přirozený ochranný kyselý film pokožky a nedráždí mazové žlázky. Má tedy mnoho předností: nedráždí a pokožka ji velmi dobře snáší. Umyté vlasy jsou hedvábně měkké, lesklé a pružné. Při pravidelném používání se prodlužují intervaly mezi jednotlivým mytím vlasů. Je naprosto šetrná k životnímu prostředí - neobsahuje tensidy a nic, co by zatěžovalo odpadní vody. (zdroj: www.cestaprirody.cz)


Po vyčerpávajícím popisu přichází na řadu moje zkušenosti. Opravdu skvěle umyje vlasy. Nejdříve jsem tomu moc nevěřila, ale vlasy jsou umyté lépe, než po použití šampónu.
Za nevýhodu můžou někteří jedinci považovat to, že nevoní. Je cítit jako zemina. Jako když se na jaře hrabete v záhonu :-) To se ale dá vcelku potlačit přidáním pár kapek oleje dle vlastního výběru. Další nevýhoda, která postihne hlavně pohodlné jedince - jestliže zvolíte "čistou" lavaerde (tzn. sypkou, nepředmíchanou, bez přidaných olejů a dalších), musíte si ji logicky samy umíchat. Což někdy není úplně legrace. Párkrát se mi tedy podařilo udělat ji moc hustou (nejde pořádně do vlasů zapracovat) nebo naopak hodně řídkou (z vlasů stéká). Nevýhody jsou ale oproti nesporným výhodám téměř zanedbatelné.
Na umíchání dávám asi 2 vrchovaté lžičky do misky a postupně přidávám vodu, dokud nevznikne "bahýnková" konzistence. Po namíchání je použití následující: naberete, zapracujete ke kořínkům (na konečky a střed vlasů jsem snad nikdy nemusela nanášet). Necháte chvili působit. Já jsem po pár (asi dvou) minutách vlasy ještě trochu namočila, znovu promnula i se středem vlasů a konečkama) a smyla. Toť vše. Kondicionér se nedoporučuje. Dávám jen do konečku trochu pečujícího oleje.
Vlasy jsou opravdu krásně umyté. Hlavě pevné, těžké, hydratované. Už po prvním umytí je opravdu poznat rozdíl. V době kdy jsem používala na mytí výhradně lavaerde jsem nevěděla co jsou to roztřepené konečky. Zbaví vás lupů a omezí padání vlasů. Vlasy vydrží čisté taky mnohem déle. Jednu dobu jsem myla vlasy jen jednou do týdne.
Doporučuje se na všechny typy vlasů (souhlasím). Spása to ale hlavně bude pro slabé, rychle se mastící vlasy bez objemu. Nic lepšího opravdu nenajdete.

Produktů je velká řada. Můžete zvolit čistou verzi nebo už umíchanou verzi s pečujícími přídavky.  Velké balení, menším balení, tmavou nebo světlou variantu zeminy. Já kupuji kilové balení (čistá, tmavá) za zhruba 520 Kč. Baleni vydrží (při intervalu mytí 2x týdně) půl až třičtvrtě roku.

Na obrázku před a po umíchání (doopravdy je trochu světlejší):

9 komentářů:

Děkuji za všechny komentáře! Není pro autora lepší odměny, než vidět odezvu čtenářů.
Pozn.: Komentáře obsahující pozvánku do soutěže budou mazány. Je to jediné pravidlo, tak ho prosím respektujte.

 1. Tak jsem si to právě koupila - celý kilo a nemůžu se dočkat, až to použiju. Jsem taky ráda, že se to dá smíchat s oleji, těch vlasových olejů tu mám miliony a nepoužívám je (mastí vlasy, no), tak je hezky spotřebuju:-)

  Takže ještě jednou - dííííky moc za tip:-)

  OdpovědětVymazat
 2. No ale ten olej spíš jen do konečků. Párkrát jsem zkusila namíchat do toho a buď jsem dala málo a neviděla rozdíl, nebo moc a naopak měla umaštěné vlasy :-) Lávovku dej hlavně ke kořínkům, ke konečkům skoro nemusíš.

  OdpovědětVymazat
 3. Jasně, jsem ujetá na kořínky.
  Zkusím těch olejů aspoň trošku - rozmarýnový se mi osvědčil na růst vlasů, takže u těch kořínků by mohl zapracovat:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No každopádně dej pak vědět, jak moc spokojená nebo nespokojená jsi byla :-)

   Vymazat
 4. Ahoj,

  Uměla by jsi mi poradit, co dělám špatně, když mě po lávové zemi svědí hlava?
  Předtím jsem byla 4měsíce na no poo metodě(soda,ocet).
  Dík :) Sally

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, ono dost záleží na tom, jakou lávovku jsi zvolila. Pokud už předem umíchanou, ve které jsou přidaná další aditiva - emulgátory, oleje, rostlinné výtažky, je možnost alergické reakce dost možná. Pokud jsi ale zvolila čistou, sypkou lávovku, tak tam by neměl být co se týče alergických reakcí žádný problém. Viděla bych to spíše na nějakou změnu (např. pH), která pokožce hlavy neprospívá - pokud jsi 4 měsíce používala něco jiného, tak může teď kůže proti změně protestovat. Já mám obdobné problémy třeba na podzim či na jaře při změně počasí. Dále je třeba rozeznat, jestli je kůže jen vysušená a svědí (to může být právě změnou počasí, kvalitou vody nebo stresem, či dalšími různými vlivy) nebo se navíc tvoří i vyrážky, jako projev kožní alergie. Každopádně lávovka je jen rozemletá zemina, čistě anorganického původu, alergická reakce je v tomhle případě takřka nemožná.

   Vymazat
  2. Zdravím, Mám tu hnědou v prášku.
   Kůže je rozhozená, protože na jednu stranu svědí, začala produkovat více mazu. Sama jsem překvapená.

   Vymazat
  3. No já mám teď s kůží na hlavě taky trošku problém, ale u mě je to tím, že se měnilo počasí a taky tím že je zima - sprchuju se dost horkou vodou a tím kůže na hlavě dost trpí. Zkus na mytí hlavy používat vlažnou vodu namísto horké, to dost pomáhá taky.. minimálně to tolik nevysušuje a nedráždí pokožku a ta nemá tendence se pak tolik mastit.

   Vymazat
  4. Jasan, dík. Ještě zkusím používat více ředěnou tu lávovou zem. Někde to jedna slečna z praxe doporučovala. :) S.

   Vymazat