Barevná typologie, aneb které barvy nám sluší

20. 10. 2013

Dnes jsem si připravila trochu atypický článek, věnující se barevné typologii. Rozhodně nemíním fušovat do práce blogům, zaměřeným na toto téma. Představíme si jen úplné základy. Abych ale objasnila důvod vzniku článku - hodlám se na něj odkazovat v budoucích článcích, které se budou týkat vhodnosti jednotlivých odstínů líčidel pro různé barevné typy. 


I přesto, že jsem se snažila článek napsat co nejstručnější a nejvýstižnější, dnes to bude dlouhé počtení :-)


Pokud někdo o barevné typologii neslyšel, termín mu objasním. Jedná se o studii působení různých vlastností barev na naši pleť. Jednoduše řečeno, některé barvy nám prostě sednou a v některých vypadáme neduživě či nudně. Podle vlastností barev, které dělají naší pleti nejlepší službu, je možné se zařadit do některé ze šestnácti podskupin, o kterých bude dnes řeč.

Začneme tedy od úplného prvopočátku. Kdysi, v širém dávnověku, se barevné typy dělily pouze na 4 základní a to dle ročních období:

JARO - teplý světlý typ 
- jaro znázorňuje svěžest a jas - nové světlé zelené lístečky pučící na stromech, jemné světlé kvítky deroucí se ze země
LÉTO - studený světlý typ 
- léto symbolizuje jasné barvy, kterým ale ostré slunce dodává mlhavý chladivý nádech
PODZIM - teplý tmavý typ 
- podzim hraje teplými zemitými barvami - červenou, oranžovou, žlutou, hnědou..
ZIMA - studený tmavý typ 
- zima je období chladných kontrastu - černé a bílé

Bohužel 4 období nám ani zdaleka nestačila. Určovalo se totiž podobným laickým způsobem: Máš pihy? Tak to jsi podzim! Máš tmavé vlasy? Jasná zima. Jsi blondýna? Jaro jak vyšité...
Většina žen sama sebe poté stylizovala do podzimního typu, protože přece není blond, ani černovlasá a přece jen má sem tam nějakou tu pihu, a navíc teplé syté barvy jsou tak příjemné na oko...

Určení typu jen podle tmavosti a teploty nestačilo. Do výčtu nám přibyly další dvě vlastnosti - tlumenost a kontrast. Výsledný typ se tedy stanovuje kombinací některých těchto vlastností (3 skupiny po dvou opačných vlastnostech):

SVĚTLÁ a TMAVÁ                                  CHLADNÁ a TEPLÁ                                   TLUMENÁ a KONTRASTNÍ

Stručné a jednoduché vysvětlení této teorie barev si můžete prohlédnout například zde.


Čtyři základní typy se nám poté rozrostly na 12 typů:

JARO                                     LÉTO                               PODZIM                           ZIMA
- světlé                                - světlé                           - tmavý                             - tmavá
- teplé                                  - chladné                        - teplý                              - chladná
- kontrastní                         - tlumené                        - tlumený                        - kontrastní


I přesto, že 12 typů už není tak úplně málo, a většina z nás se dokáže někam zařadit, pro některé jasné zařazení nebylo. Přibyly tedy další 4 podtypy:
tlumená tmavá zima
- tlumené světlé jaro
tlumené léto a tlumený podzim se rozdělily na dva podtypy dle tmavosti:
- světlé a tmavé tlumené léto
- světlý a tmavý tlumený podzim


Konečně se dostáváme na celkový počet 16 podtypů (4x4 color system), které si už konečně detailněji popíšeme. Každý typ bude mít svojí charakteristiku, která bude popisovat jeho ideální barvu, fotku známé osoby znázorňující tento typ + ukázku jedné z ideálních barev, pro porovnání mezi ostatními typy.


Tlumené světlé jaro


Diana Agron

Charakteristika: vysoká tlumenost (nízký kontrast), vysoká světlost, neutrálnost až teplo

Barvy pro tento typ by měly být tlumené a světlé zároveň. Je zde jistá podobnost se světlým tlumeným létem, nicméně tomuto typu budou více sedět tlumené barvy s teplým nádechem. Od typického světlého jarního typu se liší v míře jasnosti, kterou světlé jaro snese ve vyšší míře.
Světlé jaro


Taylor SwiftCharakteristika: vysoká světlost, neutrálnost až teplo, střední kontrast

Primární vlastností tohoto typu je světlost. Od tlumeného jara se odlišuje vyšší jasností, od světlého léta zase potřebou teplejších odstínů barev.Teplé jaro


Nicole KidmanCharakteristika: vysoké teplo, střední kontrast, střední tmavost

Nejdůležitějším aspektem při výběru barev pro tento typ je teplota barvy, která musí být vysoká. Oproti teplému podzimu však vyžaduje barvy světlejší.Kontrastní jaro


Emilie de RavinCharakteristika: vysoký kontrast, neutrálnost až teplo, střední tmavost

Jak už napovídá název tohoto typu, nejdůležitější je pro něj kontrast. Barvy musí být opravdu jasné, přesný opak zašedlé tlumenosti. Sedět mu budou i ostré kontrasty, které ostatní typy obírají o krásu, jako je například černo-bílá kombinace. Od kontrastní zimy se liší ve snášenlivosti teploty barev. Tomuto typu více sednou teplejší odstíny.
Ve tváři zastupitelek je jasný kontrast, hlavně v očích, které jsou na první pohled až neuvěřitelně zářivé.Světlé léto


Reese WitherspoonCharakteristika: vysoká světlost, neutrálnost až chlad, nižší až střední kontrast

Dominantní vlastností toho typu je opět světlost, kterou ale na rozdíl od světlého jara vyžaduje v chladnější odstínech barevné škály.
Od tlumeného světlého léta se opět odlišuje potřebou poměrně jasnějších odstínů.


Tlumené světlé léto


Jessica BielCharakteristika: vysoká tlumenost (nízký kontrast), světlost, neutrálnost až chlad

Vyžaduje barvy tlumené, ale zároveň světlé. Od tlumeného světlého jara se liší potřebou chladnějších barev. Od tmavého tlumeného léta se logicky liší potřebou světlejších odstínů z palety chladných tlumených barev.

Tlumené tmavé létoCharakteristika: vysoká tlumenost (nízký kontrast), střední 
tmavost, neutrálnost až chlad

Tomuto typu nejlépe přistanou tmavší tlumené chladné barvy. Má vyšší tmavost než světlé tlumené léto ale zároveň nižší tmavost než tlumená zima. Od tlumeného podzimu se liší potřebou chladnějšího odstínu barvy.
Chladné léto


Kimberly Williams

Charakteristika: vysoký chlad, střední kontrast, střední tmavost

Tento typ vyžaduje barvy hlavně chladné. Podobnost bychom nalezli s chladnou zimou, avšak tento typ upřednostňuje méně syté a tmavé odstíny.Tmavý podzim


Eva MendezCharakteristika: vysoká tmavost, neutrálnost až teplo, střední až vyšší kontrast

Jak už název napovídá, primární vlastnost při výběru správné barvy pro tento typ je tmavost. Jako jeden z mála typů snese černou barvu. Podobnost můžeme nalézt u tmavého zimního typu, s tím rozdílem, že tmavý podzim opět vybírá z teplejších odstínů tmavých barev.
Představitelky tohoto typů mívají tmavé oči i vlasy, modrookou blondýnu mezi nimi opravu nenaleznete :-)Tlumený tmavý podzim


Celine DionCharakteristika: vysoká tlumenost, vyšší tmavost, neutrálnost až teplo

Barvy pro tento typ by měly být tlumené, tmavé a v teplejším odstínu. Opět vzniká podobnost s tmavým tlumeným létem, ovšem s rozdílem v potřebné teplotě barev. Dále je podobnost se světlým tlumeným podzimem, avšak tento typ vyžaduje tmavší barvy.

Tlumený světlý podzim


Ashley Olsen, Mary Kate OlsenCharakteristika: vysoká tlumenost, nízká až střední tmavost, neutrálnost až teplo

Typ podobný tlumenému jaru, ale potřebuje tmavší zemitější odstíny barev. Oproti tmavému tlumenému podzimu naopak vyžaduje světlejší odstíny z barevné palety.

Teplý podzim


Kate Mara

Charakteristika: vysoké teplo, střední kontrast, střední tmavost

Tento typ potřebuje velmi teplé zemité barvy. Od teplého jara se barvy tohoto typu liší v tmavosti a sytosti.Tmavá zima


Anne HathawayCharakteristika: vysoká tmavost, neutrálnost až chlad, střední až vyšší kontrast

Podobně jako tmavý podzim, i tento typ vyžaduje primárně tmavé barvy. Rozdíl je ale v toleranci teploty barvy - zimě sedí kromě barev neutrální teploty i barvy chladnější.
Tomuto typu opět sedí černá barva více, než jiným typům.

Tlumená tmavá zima


Ginnifer GoodwinCharakteristika: vyšší tmavost, tlumenost, neutrálnost až chlad

Typ podobný tmavé zimě, avšak vyžadující tlumenější verzi tmavých barev. Často se zaměňuje s tmavým tlumeným létem, nicméně nositelky tohoto typu mají celkově tmavší barevnost, i když také vyžadují chladnější tmavší tlumené barvy.


Chladná zima


Jennifer ConnellyCharakteristika: vysoký chlad, střední až vyšší tmavost, vyšší kontrast

Barvy tohoto typu by měly být hodně chladné. Od chladného letního typu se odlišuje potřebou tmavších sytějších odstínů, avšak barvy by měly být méně jasné než u kontrastní zimy.

Kontrastní zima


Megan FoxCharakteristika: vysoký kontrast, neutrálnost až chlad, střední tmavost

Barevný kruh nám uzavírá kontrastní zima. Ta podle názvu opět vyžaduje v barvě vysoký kontrast. Oproti kontrastnímu jaru ale dobře snáší i chladnější barvy.
Tento typ má také velice jasné kontrastní oči, které ho výrazně odlišují od chladné zimy.

Otázka ale zní: Jak poznám svůj barevný typ?
Odpověď: Sama dost obtížně.
Nejjistější je navštívit osvědčeného vizážistu, který se barevnou typologií zabývá. Ceny za tuto službu bývají různé, pohybují se od 600 do 2000 Kč. Ti osvědčenější vizážisté jsou logicky dražší, ale máte jistotu, že tomu rozumí a jen netipují :-)

Kdybyste se i přesto rozhodli svůj typ určovat doma "na vlastní pěst" existuje pár laických způsobů. Důležité je barvy porovnávat v blízkosti obličeje, kde jasně vidíme účinky barvy na stav pleti a očí. 
První způsob spočívá v určení typu pomocí odstínu rtěnky. Vyzkoušíte odstín rtěnky v závislosti na barevné vlastnosti (tmavou, světlou, kontrastní, tlumenou, teplou, chladnou). Ta která vám sedne nejlépe vyjadřuje primární vlastnost vašeho typu. Pak stačí jen určit další vlastnosti a naleznete svůj typ. Například, bude-li vám sedět nejvíce tmavá rtěnka, jste typ tmavý a stačí už pak jen určit, zda teplý či chladny (zima nebo podzim).
Druhý test je podobný prvnímu a určení probíhá pomocí šperku (zlato, stříbro, perly, matné stříbro, dřevo ...), vyhovující daným barevným vlastnostem. Oba testy provádíme bez dalšího líčení, aby pleť byla co nejpřirozenější.

Bohužel toto určování "sama na sobě" může být dost zavádějící, už jen proto, že dost často upřednostňujeme barvy, které se nám líbí, ale  k našemu typu se nehodí a my si to nechceme přiznat :-) Další překážkou při domácím určování mohou být barvené vlasy, které při výběru špatného odstínu s naší barevností neladí a testovaní barvami můžou podkopávat.


Dodržovat barevnou typologii má však nesporné výhody:

 1. Správným výběrem líčidel se vám nestane, že budete zmalovaná jak od kolotočů. To totiž nebývá často ani tak nevhodnou aplikací líčidel, jako špatným nakombinováním neharmonizujících barev (jak s pletí, tak mezi sebou - rtěnka + stíny apod.).
 2. Budete-li kupovat oblečení se správným stupněm teploty a tlumenosti, bude se vám šatník dobře kombinovat, barvy spolu budou harmonizovat (pohled na chladnou riflovinu a teplé oranžové tričko je horší než pěst na oko), nebudete tudíž mít nutkání kupovat stále nové věci, protože se vám přece k téhle sukni vůbec nic nehodí.
 3. A nejdůležitější výhoda - budete vypadat zdravě a svěže! Oči i pleť se rozzáří a potlačí se barevné nerovnosti v pleti.


Seznam mých oblíbených blogů, zabývajících se barevnou typologií:
http://krasavnutri.blogspot.cz
http://www.supervizaz.net/blog.php
http://www.prettyyourworld.com
http://seasonalcoloranalysis.blogspot.cz
http://blog.prettyyourworld.comBudu ráda, když mi dáte v komentářích vědět, zda jste se v některém z barevných typů poznali :-)87 komentářů:

Děkuji za všechny komentáře! Není pro autora lepší odměny, než vidět odezvu čtenářů.
Pozn.: Komentáře obsahující pozvánku do soutěže budou mazány. Je to jediné pravidlo, tak ho prosím respektujte.

 1. Uf, to je teda pěkně složitý! Viděla bych se na tlumené světlé léto, ale nevim nevim...každopádně jsem si jistá tim, že třeba žlutá a oranžová mi fakt nesluší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud ti nesluší oranžová tak nebudeš teplý typ, jako blondýna nemůžeš být tmavý typ. Zbývá tedy kontrastní, tlumený, světlý a chladný :-) Hlavní je určit dominantní vlastnost, ty ostatní jsou pak brnkačka..

   Vymazat
 2. Já bych řekla že jsem asi ten tlumený podzim.... Moc pěkný článek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukala jsem na váš blog a téměř s jistotou bych řekla že budete tmavý podzim :-)

   Vymazat
 3. Uf, děkuji za vyčerpávající článek, nevím už kolikátý, co jsem četla na toto téma... a já pořád nejsem schopná na sto procent určit, jestli jsem teplý nebo chladný typ :D Takže buďto to vidím na tmavý podzim nebo tmavou zimu... ale poslední dobou se nějak podvědomě víc přikláním k tomu podzimu - dokonce i pár pramínků vlasů mi vyšisovalo do takového odstínu, jaký má na fotce Eva Mendes...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud máš tmavé oči i vlasy tak se vší pravděpodobností budeš tmavý typ. Východisko je jednoduché.. vem na sebe tmavě modré (zima) a pak tmavě hnědé (podzim) triko a jedno z nich ti prostě sedne jak prdel na hrnec :-)

   Vymazat
 4. Jupí, další blog, který se zabývá mou oblíbenou tématikou! A mám radost, že jsi uvedla i světlé a tmavé typy tlumenosti. Ono je totuž v ČR asi nejvíce tlumených typů a na hodně místech se prostě řekne jen tlumený podzim nebo tlumené léto a to je hodně zavádějící.
  Myslím, že není nutné jít k odborníkovi, aby určil náš typ - hodně odborníků nemá talent ani vzdělání, aby dobře typ určili... Sama se barevnými typy dlouho zabývám a už nemám problém určit, kdo kam patří - třeba i v tramvaji. Na druhou stranu ale hodně maluji a mám na tyhle věci prostě ,,čich". Základ je podle mě rozpoznat, zda je člověk tlumený typ nebo není a pak už si snadno najde podle barvy očí a vlasů, kam patří.
  A co jsem já? Tmavá zima, ale nejsem tak chladně vyhraněná, sluší mi zlato a některé teplejší odstíny. A který typ se mi nejvc líbí? Fascinuje mě chladné léto, dál se mi líbí tlumený podzim a tlumené jaro v kombinaci s modrýma očima .
  Který typ jsi ty? Teda jestli jsi to do článku už nepsala:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Netvrdím, že je potřeba jít k odborníkovi ale tvrdím, že lidi jsou při určování sami sebe dost často ovlivněni svými preferencemi ohledně barev. Nejlepší je, když barevnost určí někdo jiný, kdo tomu rozumí, protože se na to kouká víc objektivně. Hodně lidí o sobě tvrdí, že jsou typy tlumené i když tomu tak není. Podle mě je to ovlivněné tím, že se bojí jasných barev a cítí se v nich nesví, kdyžto v těch tlumených odstínech se cítí "bezpečněji" a také tím, že všude jsou jako příklady barevných typů vloženy fotky celebrit, upravené do té míry, aby opravdu jasně vystihovali barevnou vlastnost a běžný smrtelník se proti nim pak cítí "tlumeně". Při určování se člověk musí odprostit od porovnávání sama sebe s obrázky celebrit, ale sledovat opravdu jen vliv barev na sobě.
   Tmavá zima potřebuje primárně tmavé chladnější barvy, ale může si půjčovat i některé barvy tmavého podzimu, jelikož mají obě dominantní vlastnost tmavost , takže je to možné :-)
   Napsala jsem to na konci :-) Já jsem někde na pomezí mezi chladným létem a tmavým tlumeným létem. Barvy můžu nosit vcelku dobře oboje, ale v líčení se musím držet tlumenějších barev (šedá, šedo-hnědá, šedo-fialová. šedo-modrá, šedo-zelená, tlumená vínová).

   Vymazat
 5. No kdo vi:D Mam pihy,ale dobre se opaluju, mam tmave vlasy a myslim, ze barvy mi slusi jak studene, tak teple. Nosim ale radeji studene a i pritel je ma na me radeji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pihy může mít každý typ, tmavé vlasy každý typ kromě světlých :-) Každopádně chlapům věř, mají na to oko :-)

   Vymazat
 6. Tak jsem asi tmavá nebo chladná zima (podle obrázků.. jinak to moc nechápu) :D A nějak mi k tomu nesedí to, že zima by podle Tvého článku měla být tmavý typ.. Já si vždycky myslela že světlý a taky to tak většinou podle toho co jsem viděla sedí. Když mám světlou pleť a tmavě hnědé oči i vlasy, je to kontrast zimy. Rozhodně mi ale sedí chladné a tmavé barvy. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tmavý typ, protože mu sluší tmavé barvy... název typu nevyjadřuje celkové vyzařování konkrétní osoby, ale naopak popisuje barvy, které mu sedí.. I když v případě zimy je tmavost na místě, nějak si nedokážu představit zimní typ se světlými vlasy. Nebo tedy dokážu, ale dopadne to katastroficky jako u Anne Hathaway, když se nechala odbarvit.

   Vymazat
  2. Jen ještě poznámka - určitě jsi, podle fotek na blogu, tmavý typ.. Ale jsou barevně upravené, takže netroufám tipovat zda teplý (tmavý podzim) nebo studený (tmavá zima). To si musí každý na své pleti vyzkoušet sám, jaká teplota barev mu sedí. Dobře se to dá určit například z líčení (zda ti přistanou lépe chladné tmavě modré nebo naopak teplé tmavě hnědé stíny). Každopádně pro tebe bude primární při výběru barev jejich tmavost..

   Vymazat
 7. Zajímavé, ale řekla bych, že pomocí tohoto článku zvládnu určit typologii všech svých kamarádek, ale u sebe vůbec netuším, ach jo. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joo, nic nového, tak to bývá :-) Na ostatní se totiž dokážeme dívat s ohledem na barvy objektivněji než na sebe... Ale na druhou stranu - můžeš nechat zase ty někoho, aby ti poradil, které barvy ti sluší :-)

   Vymazat
 8. Hezký článek! Byla jsem na konzultaci u Beáty ze Supervizáže a stálo to za každé euro :) Máš naprostou pravdu ohledně toho šatníku, kombinování a i "k-tomu-nemám-co-na-sebe" formulaci :) Dle typologie se řídím od října 2013 a je pravda, že jsem v obchodech ušetřila hromadu peněz i času - a mám plnohodnotný šatník, přestože jsem většinu věcí vyházela.

  Více takových článků! :)

  OdpovědětVymazat
 9. No určit se opravdu neni lehké...ale úžasný článek. Chtěla bych se zeptat, rozdíl mezi tlumeným létem a zimou je v tmavosti barev, takže když mám středně hnědé vlasy, budu asi ta zima? :D Studený typ jsem, ale přijde mi, že mi syté barvy nesluší, proto usuzuji na ten tlumený typ. Ale opravdu nevím, taky dokážu odhadnout ostatní, ale sebe moc ne :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Léto je obecně tlumeněji a světleji zbarvené než zima. Tlumená zima je pro mě zatím trochu oříšek, protože se jedná o poměrně nový typ a jeho nositelky byly ještě donedávna zařazovány právě do tmavého podtypu tlumeného léta. Já vidím hlavní rozdíl v úrovni tmavosti. Tlumená tmavá zima je podstatně tmavší než tmavé tlumené léto. Mezi další představitelky patří například Katie Holmes, přikláním se i k zařazení Kate Middleton.
   Hodně žen se zařazuje právě mezi tlumené typy, protože se bojí barev a mají podvědomě pocit, že tolik kontrastu jim nesluší. Středně hnědé vlasy bohužel může mít mnoho chladnějších typů. Jak tlumené léto, tak chladné léto, tak všechny zimy. Já osobně jsem přišla na to, že jsem chladný letní typ tak, že mi opravdu hodně nesedí teplé barvy a vysoké kontrasty. V tlumených barvách ale vypadám trochu až moc "utlumeně". Velice mi přistane například mátová, levandulová, tyrkysová. Doporučuji vylučovací metodu a dobře se určuje pomocí nalíčení (chladný typ prostě nesnese teplé odstíny). Bohužel rozhodnout se mezi tlumeným létem, zimou a chladným létem je poměrně těžké.

   Vymazat
  2. Moc děkuji za tak rychlou a vyčerpávající odpověď. No nezbývá mi než zkusit tu vylučovací metodu a přehodnotit i možnost ostatních typů. Ale přijde mi, že ostatní typy mají právě tak krásně výrazné oči, zatímco ty moje jsou takové šedo-zeleno cosi a nijak s obličejem nekontrastují. Zkusím sednout k zrcadlu a vzít s sebou různé látky a pokud možno i nějakou kamarádku :) Jinak právě s Katie Holmes a Kate Middleton jsem se srovnávala, tak uvidím, na co přijdu.

   Vymazat
  3. Dle očí se nedá moc usuzovat, hlavní je tón pleti a míra kontrastu - vlasy, obočí, pleť. Já mám třeba oči taky šedo-zelené a v některých barvách nekontrastují, kdyžto ve správných (např. tyrkysové) ano. Foto viz.: http://beautyandsensitivity.blogspot.cz/2014/02/tag-50-faktu-o-me.html

   Vymazat
  4. Tak jsme to dneska zkusili s kamarádkou, nevím jestli to jde, ale sedí mi barvy chladného léta a tlumeného léta, ale ne všechny... od každého nějaké. Zimu jsme vyloučili.

   Vymazat
  5. Tak to tedy gratuluji k úspěšnému nalezení svého barevného typu :-) Palety barev chladného a tlumeného léta mám nejraději. Tyhle chladné pastelové barvy působí svěže a čistě, tlumenější zase uklidňujícím dojmem :-)

   Vymazat
  6. Jsem ráda, že to jsou právě tyto dva typy, myslím, že člověk i intuitivně sahá po barvách, které k němu alespoň trochu jdou. :) Je pravda, že těchto barev mám v šatníku nejvíce, ale přesto mám i věci které ke mě vůbec nejdou :D

   Vymazat
 10. Juj, to zní ale složitě. Já jsem podle všeho léto, ale otázkou je jestli chladné, nebo světlé :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli chceš, ozvi se mi na mail s pár fotkama a třeba ti poradím :-)

   Vymazat
 11. Zdravím, ráda bych se zeptala, jestli tmavá tlumená zima může mít původně středně hnědé obočí. Před lety jsem byla určena jako zima, bez bližšího rozlišení, ale já si připadám spíše smíšená, snad i s podzimem. Mám tmavší hnědé oči, cítím se dobře ve výrazných tmavších stínech - modrá, zelená, fialová. Vlasy tmavě hnědé (teď už různě barvené), nesluší mi blond. Troufám si říct, že mi sluší černá a lesklé stříbro.Tápu v určení, jaký typ skutečně jsem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý barevný typ může mít jakoukoli barvu očí. Dle popisu bych ale tipla tmavou zimu. Tlumené tmavé zimě nebude navíc sedět černá, to je doménou především tmavých ale také kontrastních typů. Mezi typy tmavé zimy patří výše zmíněná Anne Hathaway, Demi Moore, Kim Kardashian oproti tomu do tlumené zimy patří například Katie Holmes, Jennifer Garner nebo Kate Middleton. Když si prohlédnete zmíněné osobnosti, uvidíte, že tlumená zima potřebuje tmavé, ale tlumené barvy, naopak tmavá zima potřebuje barvy tmavé, s vyšším kontrastem. Černá sice splňuje podmínku tmavosti, ale nesplňuje podmínku tlumenosti - nebude tedy úplně vhodná pro tlumenou zimu.

   Vymazat
  2. Moc děkuji za bleskovou odpověď, znovu se s velkým zájmem a radostí dívám na pojednání o barvové typologii - moc se Vám článek s fotkami povedl. A přemýšlím nad tím, co jste mi napsala. Určitě máte pravdu. Podle fotky bych se zařadila nejblíž k tmavému tlumenému zimnímu typu, ale ta příchylnost k sytě černé, jasně bílé, popř. ke kontrastům, to mluví pro tmavou zimu. Ještě - proč se chci v tom správném typu najít. Vlasy začínají šedivět a já hledám nejlepší barvu, hodící se k mému typu. Tmavá barva vlasů je prý moc tvrdá a zestaršuje. Můžu poprosit ještě o rady, zkušenosti?

   Vymazat
  3. "Zestaršuje" nevhodně zvolená barva vlasů, s tmavostí to nemá co dělat :-) Pokud se budete držet dostatečně tmavých, ne moc teplých nebo výrazně chladných barev a vhodného kontrastu, není co pokazit. Taková Demi Moore už také nepatří k nejmladším a rozhodně si netroufám tvrdit, že by ji tmavá barva vlasů neprospívala :-) Naopak taková Demi Lovato, která s barvou vlasů ráda experimentuje, vypadá mnohem starší a strhanější ve světlých odstínech. Bohužel ne každý je stejný a i tmavé zimě může lépe sedět tmavě hnědý odstín, před černým (např. Anne Hathaway). Ideální odstín, i v rámci jednoho barevného typu, je tedy individuální záležitostí.

   Vymazat
  4. To jste napsala výstižně :-). Nevhodně zvolená barva vlasů nemusí být tmavá barva. Pro mě z toho plyne, že budu ztmavovat, ale v rámci hnědé.
   Moc uvítám další rady na Vašich stránkách, které mě velice zaujaly. Díky.
   Míla

   Vymazat
 12. Dobrý den, už delší dobu se snažím zjistit, jaký typ vlastně jsem, ale pořád tápu. :( Mám přirozeně špinavou, popelavou blond barvu vlasů, obočí mám tmavší mírně než svou přírodní barvu vlasů a jsem ještě obarvená na blond, která není ani studená, ani teplá. Barva mé pleti určitě není do růžova a není ani příliš tmavá, ale ani příliš světlá, i když bych ji zařadila mezi světlejší. V létě mívám pihy, které jsou jemně zrzavé. Oči mám spíše šedozelené, ale docela těžce se mi to určuje. Jestli to pomůže, tak řasy mám hnědé, na konečcích opravdu hodně světlé, troufám si říci, že téměř bílé. Vím, že takhle se to velmi špatně určuje a kdybyste mi byla ochotna pomoci, což bych byla velmi, velmi vděčná, mohla bych Vám poslat fotku, na které jsem nenalíčená do mailů, nebo jinam. Předem moc děkuji! Máte skvělý blog. :) Valérie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K tomu mohu ještě dodat, že se moc dobře neopaluji, buď mi lidé říkají, že vypadám jako špinavá, nebo jdu rovnou do červené. :D

   Vymazat
  2. Děkuji :-)
   Podle popisu to může být kterýkoli z typů :-) Zkuste se mi ozvat na mail, třeba nějak poradím nebo alespoň vyloučím některé typy.

   Vymazat
 13. Dobrý den, pořád mi nejde se rozhodnout jaký typ vlastně jsem. Mám středně až tmavě hnědé vlasy, hodně tmavě hnědé oči, skoro černé, v podstatě mi z očí nejvíc koukají jen tmavé koule, řasy nemám tak výrazné, světlejší konečky, tmavě hnědé obočí. Pleť spiš světlejší, někdy až nezdravě světlá, se světle hnědými pigmentovými skvrnami a pihami. Opaluji se celkem dobře, když to přeženu zčervenám a pak jdu do hněda. Tipuji, že bych mohla být podzimní typ tmavý nebo tlumený podzim, zvažovala jsem i chladný letní typ či tmavou zimu. Co Vy byste podle tohoto popisu řekla?Předem děkuji za jakoukoli odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je docela těžké říct jen podle popisu :-) Můžete být tmavý typ, ale i kontrastní. Výčtově (kterákoli zima, tmavý tlumený nebo tmavý podzim). Když se mi ozvete na email s pár fotkama, můžu se pokusit určit typ trochu přesněji.

   Vymazat
 14. Dobrý den, také trochu tápu ohledně typu, mám světlou pokožku, zdá se mi trošku zlatavá, ale bledá. Oči tmavé, šedé okolí a kolem panenky světle hnědé. Obočí popelavě černé, řasy tmavší popelavě černé. Rty jemně růžové. Na sluníčku se rychle spálím, ale pochopitelně se krémuji, trvá mi dost dlouho než se opálím, jdu do červena pak to zhnědne na takovou jako by olivovou barvu a za chvíli to vybledne. Každý rok mi přibývají mateřská znamínka, záda už mám prakticky pihovaté a pihy vypadají hnědo-zlaté nebo tmavě hnědé. Vlasy jsem měla jako dítě plavé a nyní hnědé. Mám je nabarvené, odrůst vypadá středně hnědý. Některé znaky mi přijdou dost rozporuplné. Považuji se za letní typ. Zkoušela jsem metodu barevných papírů a mám pocit, že mi seděla tmavě zelená a tmavě červená (teplé barvy) Dokážete z mého popisu odhadnou můj typ? Předem děkuji a přeji hezký den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, fakt netuším. Čistě dle popisu bych asi vyloučila světlý typ, ale těžko říct. Jinak by to mohl být asi kterýkoli jiný (tlumený, tmavý, teplý, chladný, kontrastní). Jestli vám nejvíce seděly tmavé teplé barvy, mohla byste být tmavý podzim. Bohužel určování sama sebe jen někdy dost zavádějící, protože podvědomě volíme ty barvy, které se nám líbí namísto těch, které nám opravdu sluší. Pokud byste měla zájem, můžete mi na mail poslat pár fotek, třeba vám poradím více :-)

   Vymazat
  2. Určitě pošlu. Zatím děkuji.

   Vymazat
 15. Dobrý den, velmi krásný článek, nevím proč, ale nedokáži určit svůj barevný typ, jak tu píšete často, určování sama sebe je zavádějící a když požádám kamarádky, tak každá mi praví něco jiného. Mám od přírody tmavě hnědé vlasy, a ve stejné barvě i obočí, v zimě mívám vlasy až černé v létě mi občas zesvětlají do středně hnědé, to samé s obočim světlou pleť která je v zimě až porcelánová a v létě po opalování snědá, v čr se někdy i spálím, ikdyž se opaluji jen chvíli, zatímco bez uv ochrany v Itálii jsem se při dlohodobějším opalování nespálila, ba naopak velmi dobře opálila, moje barva očí je velmi tmavá hnědá okolo duhovky se mi barva jeví do černo-tmavomodré, na první pohled oči působí černě, bělmo mám úplně bílé, u rtů si bejsem jista zdali jsou jemně červené nebo s modrým nádechem, jo a málem bych zapoměla mám pihy do zlatohněda :) předem Vám děkuji a omlouvám se pokud jsem to napsala moc složitě, jelikož stručněji mně to nešlo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, dle popisu je nejpravděpodobnější některý z tmavých nebo tlumených tmavých typů. Může to být ale klidně i kontrastní zima. Jak jsem psala již několikrát výše, můžete mi zaslat fotky na mail a já vám zkusím poradit trochu více :-)

   Vymazat
 16. Děkuji Vám mnohokrát, pokud nějaké fotky najdu nebo budu mít čas nějaké pořídit tak je Vám určitě zašlu, ještě jednou Vám velice děkuji za pomoc :)

  OdpovědětVymazat
 17. Dobrý den Zdeňko, chci se zeptat jestli je možné aby oční bělmo bylo mírně dožluta i zuby, když bych měla být spíš chladný typ? Pokožku má spíš neutrální, zdá se i mírně dožluta. Zkoušela jsem světlounké růžové oční stíny na oči a oči mi přišly jako zanícené....Předem děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, oční bělmo a odstín zubů nemá dle mého názoru s výslednou barevností zase tolik společného. Já, jako chladný letní typ mám náhodou bělmo očí výrazně do modra, ale například můj muž, který je tmavý zimní typ, má bělmo očí i zubů také spíše do žluta než do modra, i když teplota zimních typů by měl být spíše chladnější. Taktéž jsem slyšela teorie o barvě žil pod kůží (modré vs. zelené), ale také bych na tuhle techniku moc nesázela. Při určování barevnosti je potřeba vnímat barevnost jako celek (pleť, oči, vlasy, rty) a vyvarovat se právě hodnocení pouze jednotlivých částí, což bývá dost zavádějící. Pokud byste chtěla poradit více, můžete se mi spolu s pár foty ozvat na email :-) Přeji hezký den, Zdeňka.

   Vymazat
  2. Děkuji za odpověď, no a podle fotky dokážete určit typ, když monitor zkresluje? Tak se můžete i seknout třeba v barvě pokožky ne? Tmavost a světlost bude jasná, ale zabarvení? :-)

   Vymazat
  3. Když jsou kvalitní fotky, dá se typ určitě zredukovat na 2-3 možnosti, dle dominantních barevných vlastností. Většinou nebývá moc obtížné určit například tmavé/světlé typy. Horší už je to pak u tlumených a chladných typů, ale taky to jde :-)

   Vymazat
  4. Nedá mi to a musím se opět zeptat. Když u růžového odstínu oči vypadají jako zanícené, tak je asi dobré dávat na oči teplé barvy nebo nějaké neutrální ne? Ono ta chladná s tím žlutějším bělmem fakt vypadá divně a růžovou rtěnku bych mohla mít snad jen když se neusměju, jinak mám zuby superžluté. U hnědé to tak nerazí.. Není to nějaký jasnější znak teplejšího byť i tlumeného typu?

   Vymazat
  5. Otázka je, jaké barevné vlastnosti zmíněná růžová má. Může se jednat o teplou jarní losovou, korálovou nebo chladnou letní pastelovou, výraznou zimní fuchsiovou, tlumenou starorůžovou, kontrastní neonku... Pokud máte pocit, že vám barva opravdu vyloženě nesedí, nesmíte koukat na barvu (modrá, červená, žlutá), ale na její vlastnosti - tmavost, kontrast, teplotu a dle toho odvodit vhodné a nevhodné kombinace. I hnědá barva, ač by ji každý zařadil mezi teplé barvy má i chladné odstíny, jako například kakaovou nebo taupe. Musíte si odpovědět na otázku "proč mi barva nesedí/sedí?" Protože je moc teplá? tmavá? kontrastní? nebo naopak chladná? tlumená? světlá?

   Vymazat
  6. :-) Byla to světle růžová chladná bez perleti (na očích) , záměrně jsem zkoušela studené barvy i u rtěnky, protože tápu v barevném zařazení. Proto jsem z vycházela ze studených barev na líčení abych se někam dostala. Chtěla jsem určit jestli jsem neutrální, teple zabarvená nebo chladně zabarvená. Nic výrazného na rtech mi nesluší, spíš tlumené ale ne úplně světlé barvy dohněda nebo do červena, nic ostrého. Tipuji se na tlumený podzim. Ale to by asi s jistotou ukázal šátkový test někde za bílého dne u vizážistky. Doma jsem to nepoznala. I tak je tato konzultace pro mně velmi zajímavá. :-) děkuji

   Vymazat
  7. Já jako nehorší překážku při určování barevného typu vidím nevhodně zvolenou barvu vlasů. Dost často mi právě chodí na mail fotky s žádostí o radu při určení typu a já pořád váhám, o jaký typ by se mohlo jednat, dokud nenarazím na fotku s vhodně zvolenou barvou vlasů. Ono totiž i když je dotyčná vhodně nalíčená a má na sobě správné barvy, tak nevhodná barva vlasů výsledný dojem dost kazí a celek působí prostě neharmonicky :-)
   S návštěvou vizážistky souhlasím, jen bych vybírala opravdu pečlivě a ideálně na doporučení, protože jsem si všimla, že do barevné typologie fušuje kdejaká vizážistka, a to i přesto, že o tom často nic moc neví. Mám známou, která byla údajně určena jako "typický" podzim (moc mi není jasný význam typu typický) a přitom, dle mého názoru, patří k tmavému tlumenému létu.

   Vymazat
  8. Tak to se musím ještě zeptat - jaký je rozdíl mezi tmavým tlumeným létem a tlumeným podzimem? Jsou nějaké jiné znaky, kromě barvy pokožky? Jaké má obočí léto a jaké podzim? Mám na mysli obojí tlumené. Jak se rozeznávají? Protože mám pocit, že jsem něco mezi tím ale spíš do "tepla".... vyčetla jsem, že je to možné....

   Vymazat
  9. Tak to mně povzbudilo k dalšímu dotazu :-) Jak se tedy liší tmavé tlumené léto a tlumený podzim? Protože já jsem asi něco mezi, ale spíš do "tepla". Vyčetla jsem, že takové typy také jsou. Modrou mohu nosit jen tmavou, protože taková ta letní výrazná mi fakt nesluší. Mám tmavé řasy i obočí, ale jestli teplé nebo popelavé, to netuším. jsou prostě tmavé. No prostě plno rozporů... tak se to ve mně bije :-)

   Vymazat
  10. Obecně je jediný rozdíl mezi těmito typy v teplotě. Nejdůležitější je ale pochopit, že i v jednom barevném podtypu se vyskytují lidé s různou úrovní jednotlivých barevných vlastností a těchto 16 typů je opravdu jen škatulkování stovky různých možných kombinací kontrastu, teploty a tmavosti. Může být tlumené léto, které je primárně tlumené, ale má vyšší chladné vyzařování - blíží se tedy k chladnému létu. Může ale také být tlumené léto, které je teplotně dost neutrální a blíží se tedy k tlumenému podzimu. Nemůžeme ale ani vyloučit úplně neutrální tlumený typ, pak není možné jednoznačně určit, zda se jedná o léto, či podzim. Stejně tak to může být s tmavostí. Proč bychom nemohli narazit na středně tmavý tlumený typ? Barva vlasů může být u obou typů stejná, ale taky úplně rozdílná. Kdybych měla každý typ popsat jedním slovem, tlumené léto by pro mě bylo "šedomodré" a podzim "khaki". Ze zkušenosti bych ale docela vsadila na barvu duhovky, protože u tlumeného podzimu to bývá obvykle teplejší hnědá/ hnědozelená, u tlumeného léta zase nejčastěji šedá/šedomodrá. I zde by se ale daly určitě najít výjimky.

   Vymazat
  11. Podle vašeho popisu by jste klidně mohla být i tmavý typ. Jde o to, určit primární vyzařování. Zda je spíše tmavé nebo spíše tlumené. Dost často se totiž setkávám s tím, že se ženy stylizují do tlumených typů, i když jejich kontrast je vyšší. Jakoby se kontrastnějších barev báli a říkali si "zas tak výrazná nejsem" :-)

   Vymazat
  12. No oči jsou takové petrolejové (ani zelené ani modré) barvy s hnědým středem, ale to jsem také někde četla, že to může být u každého typu, každopádně mně se zdají teple zabarvené, jsou tmavší...Já už se v tom totálně tratím. :-) Bělmo spíš zakalené jemně dožluta, s duhovkou nízký kontrast....

   Vymazat
  13. Tak to už jsem taky v koncích. Pokud neuvidím, neporadím :-) Jak jsem psala, kdybyste chtěla, můžete se mi ozvat na mail s pár foty a něco bychom vymyslely :-)

   Vymazat
  14. Dobré ranko Zdeňko,
   tak jsem prosurfovala co šlo, byla jsem na Slovensku, v Americe i v Čechách a připodobnila bych se nejspíš k typu jako je Ginnifer Goodwin anebo Katie Holmes. Něco takového, tmavší, ale ne úplně tmavá, pleť neutrální,spíš do žluta a oči téměř jako Ginnifer Goodwin ale s hnědým středem.... To bude ais ono, takže ani moc telplé barvy, ani moc studené....ale asi tmavé. K nim mi to sedí nejvíc. Děkuji za konzultaci, myslím, že to bude ono. Přeji hezký den :-)

   Vymazat
  15. Ráda jsem poradila :-) Taky přeji hezký den!

   Vymazat
 18. Super článek, Zdeni :-) Ráda jsem si početla. Blog supervizáž mám taky moc ráda. Pročetla jsem si spoustu článků na tohle téma, ale co se týče mě, tak jsem se ještě nedopídila k tomu, jaký typ jsem vlastně já. Tipuji léto, ale nevím jaké :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :-) V tvém případě bych taky souhlasila s létem. Tmavší tlumené nebo chladné. Těžko ale říci přesně.

   Vymazat
  2. Děkuju za radu :-) Možná spíš to tlumené... podle fotky mi chladnější slečna přijde výraznější než já.

   Vymazat
  3. Tak to jsou upravené fotky, to vůbec nemůžeš porovnávat :-) Přesně to jsem se snažila vysvětlit v dnešním pokračování článku - dva lidi můžou být stejný typ a přitom vypadat teplotou, kontrastem nebo tmavostí jinak. Když se mrkneš třeba na tenhle můj článek -> odkaz, tak uvidíš, že já taky nemám tak vysoký kontrast jako zmíněná slečna.

   Vymazat
  4. zapomněla jsme poznamenat, že jsem taky chladné léto :-)

   Vymazat
 19. Tlumené světlé jaro, to jsem snad v ČR ještě neviděla:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když to je zrovna taková divná "mutace" mezi tlumeným podzimem a světlým jarem. Já si taky nevybavím nikoho s tímto typem. A třeba jsi i někoho potkala, ale zaměnila jsi ho za jeden z těchto typů. Dost celkový výsledek ovlivňuje i barva vlasů, a co si budeme povídat, většina blondýn se se svojí přírodní špinavou blond nespokojí a odbarvují se a často na ne úplně vhodný odstín, což celkový dojem z barevnosti dost narušuje.

   Vymazat
 20. Dobrý den, tento článek o barevné typologii a jejich podtypech mě vážně zaujal ,ale i tak stále nedokážu určit jaký jsem barevný typ.Vyřadila jsem zimní typ ,protože nejsem tak studená, nemám tak tmavé vlasy a výrazné barvy jako je třeba tmavě modrá nebo černá mi nijak závratně nesluší.Podzim taky padl ( leda bych byla nějaký ze světlejších typů). U léta a u jara si nejsem jistá. Když se tak dívám na jaro nemám tak světlé vlasy a se světlostí pleti si taky nejsem jistá .A když se dívám na léto příjde mi že je na mě až moc studené...Jinak kdyby se podle toho dalo něco určit absolutně mi nesluší černá a bílá vedle sebe, Kdykoliv se rozčílím nebo se cítím trapně nezakryju to, jsem rudá jako rajče.V zimě mám vlasy docela tmavé ( hnědá ,plavá,světle hnédá něco mezi tím),ale v létě hned jak začne svítit slunícko se mi začne dělat ombré ,takže na konci léta mám 2 cm konečků úplné blond ( včetně obočí).Oči mám hnědo-tmavěšedé .Podle kamarádky mi nesluší bledé barvy ani výrazné barvy. Údajně mi sluší zelenožlutá barva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko říct.. podle popisu budete pravděpodobně některý ze světlých nebo tlumených typů. Bez fotky ale víc nepoznám. Jak jsem psala několikrát výše, pokud byste chtěla poradit blíže, můžete se mi ozvat na email a poslat nějaké foto, třeba něco vymyslíme :-)

   Vymazat
 21. Děkuju za podrobné zpracování, je to moc zajímavé, ale zatím si s tím nevím rady, máte kontakt na někoho osvědčeného, kdo se tím zabývá profesionálně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, z osvědčených profesionálů vím pouze o paní Beátě, viz http://www.supervizaz.net. Barevnou typologií se zabývá kdejaká vizážistka, ale bohužel ve většině případů dost pochybuji o jejich zkušenostech a správnosti určení.

   Vymazat
 22. Další skvělý článek o barevné analýze, který jsem našla :-) Většinu stránek, na které odkazujete, znám, už delší dobu se snažím zjistit, co jsem vlastně za typ, ale jen tak doma, protože zas tak životně důležité, abych absolvovala nějakou profesionální analýzu, to pro mě není. Ale každopádně je to zajímavé.
  Jsem si téměř jistá, že jsem buď tlumený podzim, nebo tlumené jaro - možná spíš ten podzim, protože moje oči mají barvu zelenou přecházející do oříškově hnědé a vlasy vypadají na každém světle jinak, ale jsou takové světle hnědé s odlesky do bronzova (vlastně mají hodně podobný odstín jako ty oči, akorát bez té zelené, pochopitelně). Akorát jsem někde četla, že jeden z typických rysů pro podzimní typy je, že se špatně opalují - a to na mě vůbec nesedí, mám sice od přírody světlý odstín pleti, ale když vylezu na sluníčko, opálím se hned a do takové teplé bronzové. Jak je to s tím opalováním jednotlivých typů, smím-li se zeptat?
  A z barev mi nejvíc sluší asi khaki. :-)
  Ještě jednou děkuji za tenhle hezký a velmi obsáhlý článek. Přeji hezký den. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem si úplně jistá tím, kdo přišel s názorem, že podzimní typy se špatně opalují, to je prostě hloupost. Asi se to ještě drží z doby, kdy podzimní typ patřil jen bledým zrzkám :-) Podle popisu bych se také přikláněla k jednomu z tlumených podzimních typů, ale zelené oči přecházející do oříškové se vyskytují často i u světlých jarních typů. Ztotožňuji se s názorem, že není životně důležité absolvovat profesionální analýzu :-) Také přeji hezký den!

   Vymazat
 23. Barevná typologie mi hodně zajímá a furt hledám nové a nové informace a články na tohle téma a furt nejsem schopná stoprocentně říct, kam patřím :)
  Mám středně tmavé vlasy chladnějšího odstínu, hodně tmavé čokoládově teplé oči, mám tmavé husté dlouhé zatočené řasy (jo jsem na ně hrdá) a k nim nízko posazené světlejší obočí a světlou neutrální pleť. Barvu rtů nějak nedokážu identifikovat, jestli je to růžová nebo s kapkou červené.
  Miluju teplé barvy a moc jsem si přála, abych patřila k teplým typům a měla jsem dojem, že mi barvy jako hořčicová, žlutá, oranžová nebo okrová barva sluší. Čím víc se o typologii zajímám, tím víc docházím k názorům, že mi až tak nesluší, jak bych si přála.
  Jsem nějaký tmavý typ, ale nejsem zas tak maximálně tmavá - tmavost vlasů mého přelivu je 6 a obočí mám taky poměrně světlé . Nicméně si myslím, že mám docela vysoký kontrast - usuzuji podle mých hodně tmavých očí a světlé pokožky neutrálního odstínu a make-upy mi bývají moc žluté nebo moc růžové a taky moc tmavé. A moje bělmo svítí v porovnání s tmavou panenkou.
  Přemýšlím o variantách - tmavý podzim, tmavá zima, tlumený tmavý podzim, tlumené tmavé léto a nebo tlumenou zimou. Na Supervizáži mi vnukli myšlenku, že bych mohla být tmavá zima, kterou jsem předtím odmítla o ní uvažovat, protože mi nesluší černá, ale prý ani všem tmavým zimám černá nesluší, tak nevím no. Je pravda, že MILUJI červenou a to právě v odstínu určené zimě .... a i když mi černá prý nesluší, stejně ji nosím ráda nejvíc v kombinaci s černou.
  Ta typologie je těžší, než by si člověk rád přiznal :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určit sama sebe je docela oříšek :-) Lidé bývají dost ovlivnění preferencemi v barvách a sami u sebe pak nebývají při hodnocení moc objektivní :-) Podle popisu to bude pravděpodobně některý z tmavých typů, ale vyloučit se nemůže ani teplý podzim. Osobně si nemyslím, že by některé tmavé zimě neslušela černá... takovou osobu jsem ještě nepotkala :-) Kdybyste chtěla nějak více poradit, můžete se mi ozvat na email (vpravo nahoře) :-)

   Vymazat
 24. Tento článek jsem četla už před delší dobou, čtu jej znovu (a nejen tento) a pořád si nevím rady. Když jsem jej tehdy ukazovala mamce, řekla, že ani jedné slečně na fotce se nepodobám (já sama jsem porovnávala jednu svou fotku a také jsem se nenašla). Mám tmavší hnědé vlasy, šedomodré oči. Co sama dokážu posoudit, tak mi sluší tmavá modrá (víceméně většina modré, ale v tmavé se cítím nejlíp), jenže dnes jsem si kupovala šaty do tanečních, vanilkově žluté, koupila si je a posílala fotku kamarádkám. Doma zhrozeně koukám na fotku, že s mou pletí vypadá barva špatně, ale zato sytější žlutá sukně celkem fajn.
  Asi budu nosit jen modrou, hmpf :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když ona zrovna tmavě modrá sluší všem barevným typům :-) Podle popisu tipuju tmavý tlumený typ nebo chladný typ (ale taky to může být úplně jinak) :-) Ono je dost těžké určit se podle připodobnění k někomu jinému, protože i v rámci jednoho typu můžou dva lidi vypadat dost odlišně. Nedávno jsem na tohle téma psala článek.

   Vymazat
 25. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejprve jsem si říkala "Ona má holka asi špatnou paměť, protože jsem s ní její typologii docela podrobně řešila přes email nějaký ten měsíc zpátky. Jo a taky je tak trochu nevychovaná, protože po mě něco chce, ale neumí v úvodu mailu ani slušně pozdravit"... Od té doby mě ale neúprosně zásobujete několika neurvalými zprávami týdně na všech možných místech, i přesto, že očividně odepsat nechci a neodepíšu. Nemám problém poradit, ale trocha vychování by nejen, že neškodila, ale taky by potěšila. Ale po téhle zprávě... Moje rada? Namísto u vizážisty doporučuji konzultaci u psychiatra.

   Vymazat
 26. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 27. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zmíněnou komunikaci jsem dohledala na mailu - k vaší typologii jsem se vyjádřila již v dubnu:

   ---------------------------------------------------------------------

   Dobrý den,

   určitě budete světlý podtyp, jen nejsem schopná jednoznačně říct který. Můj první tip bylo světlé jaro, ale jako by tady byl náznak tlumenosti (což ale může zkreslovat fotka), takže váhám i mezi světlým tlumeným jarem (nový podtyp) a světlým tlumeným podzimem. Pomohlo by i více fotek v různých barvách. Jakýkoli z chladných a tmavých tipů bych zamítla a nepřikláněla bych se ani k teplému typu, protože tam sice nějaké teplo je, ale ne tak dominantní.
   Abych to shrnula, vyzkoušela bych barvy škály světlé jaro - tlumené jaro - světlý tlumený podzim.

   Zdeňka

   ---------- Původní zpráva ----------
   Od: veronika.svecova.chanovice@seznam.cz
   Komu: Z.Repanova@email.cz
   Datum: 21. 4. 2014 19:36:24
   Předmět: přibližná rada - vyloučit co nejsem


   Dobrý den, chtěla bych znát jen Váš názor, byla jsem už u několika typoložek v Plzni a Budějovicích a neshodly se. Prý mám nosit barvy světlé, jasné, čisté, jemné, pastelové, neutrální. Nejsem pigmentově výrazně studená ani teplá, ale neutrální, na hranici. Proto jsem byla několikrát určena jako jaro i léto. Rozhodně si myslím že jsem světlý typ, vyloučila bych zimu a tmavý podzim. Tmavé barvy k obličeji, to je katastrofa, vypadám jako zombie, zrovna tak křiklavé.
   Zuby mám spíš se žlutým podtónem, oční bělmo spíš do modra, žíly do zelena, rty jemně červené, pihy hnědozlaté dorezava, na slunci se vždy spálím a sloupu ale ta druhá nová vrstva jde maličko do bronzova, řasy mám plavé, obočí tmavě blond-světle hnědé, oči světle modré, pleť mám bledou, velice světlou, přírodní odstín mých vlasů je 6, v létě šisuju, do 7 let jsem byla blond - pleť vlasy jsou neutrální bez rozeznatelného podtónu, šátkové testy ukázaly že mi jde zlato i stříbro, ale že mi nejde černá, tmavě hnědá, hnědá. Prý nejsem ani tlumená, zaprané našedlé šátky mi dělali zelený obličej (to řekly dvě) a studené léto asi taky nebudu, na to jsem málo studená. A kontrastní nejsem v žádném případě, jako třeba Cameron Diaz.
   Myslím si, že bych mohla být světlé léto=jemné jasné léto, světlé jaro nebo teplé jaro.

   Vymazat
 28. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 29. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 30. aha tak jsem si to asi vymazala, uložený to tam neni. Jelikož mám alabastrovou,porcelánovou kůži,skoro průhlednou,průsvitnou,bledou,velmi světlou,mléčně bílou a vodový světle modrý oči,tak asi myslely že jsem výrazně studenej typ a určily mě 3x jako "Pure Summer", studené/chladné, čisté-klasické léto a tlumené střední léto taky 3x. Řekla bych že mylně, páč rty mám jemně červený,řasy zlatý,obočí nevýrazný,netmavý,pihy teplý zlatohnědý,slunce mě spaluje do živiny jako raka,kůže jde pak ze mě dolu. Často mám červené tváře,v mrazu,při tělesné námaze v práci. Jen mám prostě asi studenější obličej a oči. Nebo si tu studenost pletou se světlostí. Nevím no...

  OdpovědětVymazat
 31. Svely clanok :) Velmi ma bavi farebna typologia, i ked ju paradoxne na sebe moc neriesim.
  Plet mam neutralnu, velmi svetlu, neopalujem sa skoro vobec, oci tmavohnede az cierne, vlasy povodne tmavohnede az cierne, ale k tomu svetlohnede pehy :D I vdaka nim sa uspesne uz niekolko rokov odfarbujem do rysava a vela ludi mi to veri :D
  Farebne sa vsak stale citim ako zima, a to na zaklade farieb, ktore mi podlla mna slusia, nezavisle od rysavych vlasov. Nosim rada tmave farby, syte a ziarive, no stale tmave, a vela ciernej. Najhorsie vyzeram v pasteloch, a lososova, broskvova, ci koralova su uplne peklo :D
  Je to normalne, urcovat si typ na zaklade farieb, v ktorych sa dobre citim a nie podla typu vyberat farby? :D
  Peackapples

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Málokdo typologii řeší a dost lidí ani nemá ponětí, že něco takového existuje :-) Většina lidí ale časem tak nějak vypozoruje, které barvy jim sluší a které ne. Koukala jsem k tobě na blog a v tvém případě bych vsadila na tmavou zimní barevnost (to by potvrzovalo i nelibost k světlým barvám :-)) Časem bych ale dala bacha na tu zrzavou, s přibývajícími roky bude přidávat vrásky a budit dojem sinavé pleti.
   Co se týče stylizace do nějakého typu podle oblíbených barev, jedná se o celkem častou věc. Pokud mám ráda například teplé barvy, musím výběru oblečení pak přizpůsobit i odstín vlasů a líčení. Pak ale vzniká začarovaný kruh, kdy zase kupuji nevhodné barvy, aby se hodily ke zbytku garderoby a odstínu vlasů.. no a pak je trochu složité se vymotat :-) U mladých holek tomu není potřeba přikládat velký význam, neboť pleť je ještě bez poskrvnky a oči jsou jasné, ale jak člověk stárne, je potřeba si začít na barvy dávat trochu víc pozor :-)

   Vymazat
 32. Tak tohle je pro mě taky věčný boj. :) A teď o to víc. Ale díky za pěkný článek. Případně radu? :)

  OdpovědětVymazat