Přírodní zubní pasta

1. 10. 2014

Dneska bych vám rada představila můj letošní největší objev, kterým jsou přírodní zubní pasty. Tak nějak mě jednoho dne nadchla myšlenka, že bych si nečistila zuby chemií, ale zkusila něco bohulibě přírodního. 

Prvotním impulsem k přechodu na přírodní pasty nebyl ani tolik strach ze SLS nebo fluoru, ale jednoduše mě prostě trápí hodně suché rty, často se mi dělají koutky a rozpraskání vede nezřídka až k tvorbě oparů. A právě tohle přesušení jsem nejčastěji zaznamenávala po mytí zubů "obyčejnou" zubní pastou.

Většina přírodních zubních past se ve složení nijak extrémně neliší a čítá vodu, křídu, glycerin, oleje a rostlinné výtažky, případně sůl. Z důvodu podobného složení nebyla volba mezi značkami složitá. Nakonec jsem zvolila Urtekram, který mám ráda kvůli jeho kvalitě, cenové dostupnosti a v neposlední řadě proto, že mě žádný z jeho produktů ještě nezklamal. A taky proto, že ho seženu ve zdravé výživě, za stravenky, asi sto metrů od práce :-)


Jako první jsem vyzkoušela, ještě ve "starém kabátku" verzi se zeleným čajem a mátou. Tak nějak jsem si říkala, že přechod k mátové verzi bude po pětadvacetiletém užívání obyčejné pasty nejmenším šokem :-) 

První společné mytí mě však málem odradilo od dalšího používání. Pasta nepění. Jakože vůbec. Je to opravdu taková řídká, gelovitá směs křídy, vody, olejů a kytkových výtažků. Ono, když jste zvyklí, že si nandáte takový malý "hrášek" zubní pasty na kartáček a při mytí pak napění do takového množství, že ji sotva stíháte vyplivovat, vás nepěnící zubní pasta dokáže dohnat k šílenství. Měla jsem sto chutí ji na kartáček ještě tak dvakrát přidat. Další zlo nastává, když jste, stejně jako já, zvyklí namáčet kartáček pod vodu až po nanesení pasty. Tady to ani nezkoušejte, protože na kartáčku drží pasta jen silou vůle i v případě, že ji necpete pod proud vody. Správný postup tedy zní: namočit kartáček, nadávkovat pastu a šup s tím rychle do pusy, než vám ta svině klouzavá zase spadne do umyvadla. 

Výše popsané skutečnosti ve vás můžou vyvolat pocit, že si s přírodní pastou nerozumíme, ale opak je pravdou. Celý ten tyjátr s pěnivostí a klouzavostí je jen o zvyku, a po dvou týdnech užívání už v tom problém ani nevidíte. Nedávno jsem omylem, bezmyšlenkovitě, sáhla po přítelově "obyčejné" pastě a mytí s ní mi přišlo naprosto podivné, asi tolik, jako první mytí s přírodní pastou. 


A jaké vidím plusy?

1. Zmírnily se obtíže se suchými rty, koutky, opary, afty.
2. Mám pocit, že jsou zuby bělejší a čistější.
3. Po mytí nemám v puse vítr, který mění veškeré jídlo, které se chystám pozřít, v nakyslý fujtajbl.
4. Nespolykám tolik chemie.

Jednotlivé pasty se dle mých poznatků liší pouze příchutí. Osobně mi více vyhovuje verze s Aloe, která díky neutrálnosti chuti aloe a výrazné chuti oleje z mandarinky opravdu chutná ovocně, po citrusech, což rozhodně preferuji více než tradiční osvěžující příchuť typu máta, eukalyptus nebo tea tree. Příště se chystám vyzkoušet Weledu, tak jsem zvědavá, jestli nějakou tu odlišnost zaznamenám :-)

Cena 99 Kč, objem 75 ml.

Chápu, že tohle asi nebude každého šálek. Jak můj muž řekl: "Bych se poblil, kdybych si tímhle měl mýt zuby"... aneb, chlapi a jejich pochopení pro přírodní kosmetiku... :-)


A co vy a přírodní zubní pasty? 
15 komentářů:

Děkuji za všechny komentáře! Není pro autora lepší odměny, než vidět odezvu čtenářů.
Pozn.: Komentáře obsahující pozvánku do soutěže budou mazány. Je to jediné pravidlo, tak ho prosím respektujte.

 1. jj, nepění to a nedrží na kartáčku, mrcha :D, ale myslím, že když si člověk jednou na přírodní pasty zvykne, tak to jde. Nebo aspoň já už jsem zapomněla, jak ty "normální" pění a chutnají :D. Já mám teď Urtekram s Aloe (nemusím moc mátové) a jsem moc spokojená!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, je to o zvyku. Mě teď už chemická pasta přijde ještě víc chemická než dříve :-)
   Taky mám tu s Aloe a jsem tak nějak v půlce, tak okukuju další varianty.

   Vymazat
 2. No, přinejmenším to vypadá zajímavě a jako něco, co bych vyzkoušela. Ale budu to muset řádně promyslet. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je tam bohužel trochu vyšší cena a spotřeba, ale za zkoušku to rozhodně stojí :-)

   Vymazat
 3. Ještě jsem přírodní pastu neměla,ale ráda vyzkouším.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě stojí za vyzkoušení. A buď se pak koupí další, nebo už ne :-)

   Vymazat
 4. Zkus příště vyzkoušet pastu Sea Fresh od značky Jason - pěkně pění, stačí jí maličko, tak i dlouho vydrží, poměr cena množství je příznivý a o kvalitě ani nemluvím, je naprosto úžasná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na tu už jsem taky koukala, mají ji v té samé výživě, kde kupuju Urtekram. I cenově vychází dobře. Tak díky za tip, vyzkouším!

   Vymazat
 5. Já používám přírodní pasty už delší dobu. Momentálně mám od Weledy zubní gel, dobrá pasta byla od Dr. Haushky a od Urtekramu jsem měla tu s eukalyptem. Teď jsem dokonce viděla od Urtekramu příchuť tutti frutti :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na tu jsem taky koukala! :-D
   A jaká je ta Weleda, v porovnání s Urtekramem? Lepší? Horší?

   Vymazat
 6. Vyzerá to zaujímavo, určite vyskúšam nejakú pastu.

  http://angie0334.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
 7. Holky já nevim, asi bych si na to že nepění nezvykla. Používám Pronamel proti dalšímu ztenčování dásní a asi zatim měnit nebudu. Každopádně si ale ráda přečtu o alternativách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se musím přiznat, že taky teď už někdy podvádím a používám obyč pastu :-) Bežná pasta má silnější tenzidy a zuby prostě líp opucuje. Postupem času jsem přišla na to, že ideální stav je, když střídám obyč a přírodní.

   Vymazat
 8. Když jsem byla malá, na zubních pastách mi nějak extra nezáleželo. Prostě jsem brala tu, která mi nejméně nenáviděla, ba dokonce v pokročilejším věku tu, která mi chutnala. To byl posun! Dalším krokem v mé osobní evoluce bylo začít používat přírodní kosmetiku. To jsem zase jednou objevila Ameriku.

  OdpovědětVymazat