Zajíci v krabici KVĚTEN 2014

15. 5. 2014

Hurá! Tak je to tady! Mí první Zajíci v krabici. Už nějakou dobu jsem totiž přemýšlela o předplacení nějakého toho "food boxu". Naštěstí jsem odolala Brandnooz boxu, protože bych teď doma jen nešťastně vzdychala nad jeho obsahem, připomínajícím nákup v Tescu náctiletého (kola, chipsy, pytlíková polívka, paštika). Vyhrál to zajíc, u kterého kvalita neupadá, naopak bych si troufla tvrdit, že pomalu ale jistě roste. Plusem je i možnost udat při registraci potraviny, na které máte alergii a v případě, že by se v boxu měly objevit, budou nahrazeny alternativními.

V každé krabičce kromě kvalitních, zdraví prospěšných potravin naleznete i několikastránkové povídání o přednostech jednotlivých produktů. Samozřejmostí je zde i několik lístků s recepty, čistě pro případ, že by došla kulinářská inspirace. Předplatné mám prozatím na 3 měsíce a pokud se nic nepokazí, rozhodně prodlužuji.


Jako profesionální vymetač zdravých výživ jsem z produktů nadšená. Moje paranoidní já je ale trochu vyděšené, protože se mi do vkusu hned s první krabičkou trefili, jako by mi četli myšlenky... Goji totiž kupuju pravidelně, jen teď poslední dobou na něj trochu zapomínám. Chia semínka mám na pomyslném nákupním seznamu už pár měsíců a bez shitake hub není čína čínou. Rýži kupuju už poslední měsíc... a jak už tomu tak bývá, při každé návštěvě obchodu na ni zapomenu.


Sušené plody goji jsem poznala a pojídala ještě dříve, než se o něm začalo nějak více mluvit. Poprvé jsem je vyzkoušela při práci v čajovně asi před pěti lety. Plody mají dost specifickou natrpklou chuť a chápu, že se chudák goji nezavděčí každému. Na podobné nepochopené potravinové "vyděděnce" typu olivy, houby, plísňové sýry, špenát apod. zrovna mě natuty utáhnete. 
Tyčinka to schytala první. Už  jsem ji začala rozbalovat, načež se mě přítel zeptal, jestli bych si to neměla první nafotit na blog, než všechno sežeru. Ajo! Ještě že mi to připomněl :-) Tyčinka obsahovala neuvěřitelných 50% goji. Na můj vkus je to až až, goji má dost svéráznou chuť, která v takové koncentraci přetluče všechny ostatní.
K pytlíkovým čajům mám averzi, ať už jejich náplň hlásá cokoli (degenerace po pěti letech práce v čajovně). Tahle čajová směs by měla obsahovat výhonky listů goji, shitake a pár dalších ultra prospěšných surovin. Měl by pročistit organismus, zvýšit výkonnost a potlačit únavu a stres.


Shitake houby mi udělaly radost neuvěřitelnou, protože se pro ně k místním vietnamcům přemlouvám už pár měsíců, nicméně tam nikdy nemám cestu. Kdo nezná, ať vyzkouší. Tyhle houby jsou vcelku aromatická záležitost a užívají se spíše jako koření, než jako plnohodnotné jídlo. Využití naleznete téměř v jakémkoli asijském pokrmu.

O černé rýži slyším poprvé. Je to rýže, která vlastně není rýže, ale protože vypadá jako rýže, chutná jako rýže a zpracovává se jako rýže, říká se jí rýže. Údajně obsahuje tolik antioxidantů, že by nakopala zadek borůvkám.


Moje vymodlené chia semínka. Tolik chvály na obsah živin si nevyslechnete u žádné další potraviny. Tak si to spočítejme: 32% vlákniny, 20% zdraví prospěšných tuků, stopové množství snad všech možných potřebných kovů, celou abecedu vitamínů a B vitamín je tam dokonce 7x (B 1, 2, 3, 5, 6, 15 a 17). Já mám zatím dojem pouze chuťový a to, že se jedná o něco mezi mákem a oříšky.

Jsem sběratel olejů. Z čeho se dá vylisovat olej, to u mě doma najdete. A pokud to můžu sníst, tím lépe. Lískový olej má vysoký podíl bílkovin (může nahradit maso), vitamínů a minerálů. Vhodný je jak do studené kuchyně, tak do kosmetiky (hydratace pro vlasy a pleti pomůže v boji s akné).


Když jsem balíček objednávala, čekala jsem, že avizované "recepty" budou odfláknutě natištěné černé na bílém a nebude jich více než tři, jen tak tak aby se splnilo zadání. Jak můžete vidět na fotce výše, čekalo mě překvapení, jelikož na kartičkách s recepty si někdo opravdu poctivě vyhrál :-)

Celá krabička i s poštovným vás vyjde na nějakých 350 Kč (v závislosti na zvoleném typu předplatného). Hodnota této dubnové je 356 Kč s ohledem na ceny, které dodavatel krabičky uvádí. Ze zkušenosti ale vím, že ceny za produkty bývají o dost vyšší, než jsou zde uvedeny (např. goji je zde uvedeno za 37 Kč, někde se vyšplhá ale i na 50 Kč; chia semínka za 59 Kč, viděla jsem je ale i za 100 Kč).

Už se nemůžu dočkat dalšího vydání, které mě seznámí s fůrou nových zdravých produktů a přinese čerstvý vítr do mojí spíže... A co vy? Znáte Zajíce? Líbí či nelíbí?9 komentářů:

Děkuji za všechny komentáře! Není pro autora lepší odměny, než vidět odezvu čtenářů.
Pozn.: Komentáře obsahující pozvánku do soutěže budou mazány. Je to jediné pravidlo, tak ho prosím respektujte.

 1. Mně se ten nápad líbí, přemýšlela jsem o tom coby o změně, abych měla něco nového do jídelníčku, ale jsm dost háklivá na nové chtě a tak, takže jsem to nakonec zabrzdila :). Je fakt, že třeba nevím, co bych dělala s tím olejem, asi by tradičně letěl do záchodu, jako jiné :D. Ale černá rýže a ty chia semínka mě zaujaly, to zas jo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To už pak záleží, jestli chce člověk zkoušet nové neordinérní potraviny. Pokud se koukneš na pár edic a řekneš si, že polovinu obsahu balíčku by do tebe nikdo nedostal, tak pak asi nemá cenu box kupovat. Je pravda, že oleje chodí v krabičce dost často, avšak nikdo nás je nenutí konzumovat a dají se použít jako plnohodnotná náhrada pleťové a vlasové kosmetiky :-)

   Vymazat
  2. Olej do záchodu? To snad neé! Jak by řekla babička, bídu na vás...

   Vymazat
  3. Také nerozumíme tomu, proč někdo něco "háže do koše" nebo "leje do záchodu"..existuje milion lepších řešení :) V případě, že člověk není ochoten zkoušet nové chutě, nedoporučujeme krabičku objednávat, to je jasné. Jinak olej byl v krabičce podruhé..takže to zas tak často není na to, kolik zajímavých olejů existuje ;)

   Vymazat
  4. Já doufám, že to "lití do záchodu" bylo jen obrazné :-)

   Vymazat
 2. Vypadá to zajímavě, sice většinu z toho znám, ale zaujala mě určitě rýže a olej, to asi jen tak vzhledem k ceně a dostupnosti neochutnám. Houževnatce bych také ráda zkusila, zatím jsem koupila jen Jidášovo ucho a bylo fajn, tak příště možná zkusím tyto houbičky=)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jidášovo ucho jsem používala než jsem narazila na tady ty shitake. Vyplatí se je kupovat ve vietnamských krámcích, tam stojí nějakých 30-40 Kč. Rýži už jsem taky zkoušela, byla fajn, ale není to nic, čím bych se chtěla krmit každý den :-)

   Vymazat
 3. Tie chia semienka ma zaujali najviac ! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty mi taky udělaly největší radost, protože jsem si na ně už notnou dobu brousila zuby :-)

   Vymazat